Czy nasiona konopi mają wartości odżywcze?

Konopie indyjskie

Konopie indyjskie są jednym z najstarszych i najlepiej poznanych źródeł substancji psychoaktywnych. Rośliny te znane są od tysięcy lat i stosowane w różnych celach. Najpopularniejszym i najczęstszym jest osiąganie stanu nazywanego hajem. Stan ten osiągany jest już podczas palenia skrętów, w których znajduje się rozdrobiony susz z kwiatów i łodyg konopi. Marihuana, to narkotyk miękki powstały z tych roślin. Narkotyk, bo częste i regularne korzystanie z niego może prowadzić do psychicznego uzależnienia. Substancją aktywną obecną w marihuanie jest tetrahydrokannabinol THC. Ze względu na narkotyczne działanie konopi, hodowla ich została oficjalnie zakazana w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Zaczęło się w Ameryce. Potem podobny zakaz wprowadzono w wielu krajach Europy. Hodowla konopi i produkcja marihuany jest zakazana także w Polsce. Grożą za to kary pozbawienia wolności.

Konopie przemysłowe

Konopie przemysłowe, to wyselekcjonowane lub stworzone dzięki znajomości genetyki tych roślin, odmiany, w których zawartość psychoaktywnego THC jest bardzo niska i wynosi nie więcej niż 0,2%. Taka ilość nie wywołuje żadnych efektów zmieniających postrzeganie, odurzających czy wprawiających w bardzo dobry i wesoły nastrój. Konopie przemysłowe uprawia się legalnie na całym świecie. Służą one produkcji tzw. marihuany medycznej, czyli wykorzystywanej w innym celu niż narkotyczny. Marihuanę medyczną stosuje się w łagodzeniu objawów ciężkich i nieuleczalnych schorzeń. Konopie przemysłowe o wysokiej zawartości niepsychoaktywnego kannabinoidu CBD służą także do produkcji nasion.

Czy nasiona konopi mają wartości odżywcze?

O tym, że nasiona konopi mogą być wykorzystywane w różnych celach, świadczą dowody pochodzące sprzed kilku tysięcy lat. W starożytnym Egipcie i Chinach wykorzystywano je jako źródło żywności i włókien. Nauka zainteresowała się nasionami konopi w XX wieku. Dziś wiadomo, że w nasionach tych roślin znajdują się cenne dla zdrowia witaminy, kwasy tłuszczowe, białka i mikroelementy. Z nasion tych korzysta też przemysł spożywczy. Ze względu na ich orzechowy smak, dodaje się je do wyrobów piekarniczych i cukierniczych: chlebów, ciast i ciastek.

Powiązane posty